Вверх страницы

Вниз страницы
Форум Православная Дружба риа Катюша

Близ при дверях, у последних времен.

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Близ при дверях, у последних времен. » Жизнь Церкви » МОЛИТВЫ. Редкие и на все случаи.


МОЛИТВЫ. Редкие и на все случаи.

Сообщений 91 страница 120 из 130

91

Канон молебный святому Никифору
прокаженному ( Лепросу)
http://ermyinia.blogspot.com/p/blog-page_18.html?m=1

Скачать здесь:
https://forumupload.ru/uploads/0017/a0/a2/3/t641981.jpg

+3

92

Вик! Огромное спасибо!

0

93

Одному человеку во что бы то ни стало хотелось молиться и о других.
На эту просьбу отец Иакинф ответил: «Молись вот так:
Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя, грешную, и благодетелей моих”».

+2

94

Мати моя!

Мати моя!

Приими раба Твоего, смилуйся над грешным чадом Твоим!

Походатайствуй, помолись Сыну Твоему и я буду спасен.

О Марие Дево !

Кто на Тебя надеется, тот никогда не будет постыжен!

Молитва к Божией Матери
Святого праведного Иоанна Кронштадтского

+1

95

ОСНОВНЫЕ ПРАВОСЛАВНЫЕ МОЛИТВЫ
http://librarium.orthodoxy.ru/mltvy.htm

+1

96

святитель Афанасий (Сахаров), исповедник, Ковровский

Молитвословия за трапезой

Содержание
Молитвословия перед завтраком
Молитвословия после завтрака
Молитвословия перед обедом
Молитвословия после обеда
Молитвословия перед неуставными трапезами
Молитвословия перед ужином
Молитвословия на поминальной трапезе
Молитва на благословение Пасхальных снедей
Молитва иная при зело скудной Пасхальной трапезе
Молитва на благословение скоромных снедей в праздник Рождества Христова
Молитва на благословение скоромных снедей в праздник Успения Пресвятыя Богородицы
Молитва на благословение скоромных снедей (в праздник Первоверховных Апостолов Петра и Павла)
Епископ Афанасий – старец и послушник

https://azbyka.ru/otechnik/Afanasij_Sah … pezoj/#0_1

+1

97

МОЛИТВА ОТ КОРОНАВИРУСА.
Творение митрополита Едесского Иоиля.


Гóсподи Иисýсе Христé, Бóже наш, Начáльнейший Врачý душ и телéс, нас рáди вочеловéчивыйся, да исцелúши всегó погибáющего человéка, не презрéвый неисцéльно боля́щих дéсять прокажéнных, но спасúтельною благодáтию Твоéю очúстивый их, пришéдый я́ко Богочеловéк во дни земнáго жития́ Твоегó, благодéтельствуя и исцеля́я всех боля́щих и зле стрáждущих, благосотворúвый и возстáвивый здрáвы разслáбленныя, слепы́я, тя́жко согрешúвшия, бесáми и страстьмú одержúмыя, во плóти же или умóм, благоприя́тно приимú молúтву нáшу и проженú сúлою Твоéю губúтельный вúрус, óбраз корóны нося́щий, и вызывáющий страх и смерть у недýжных и невúнно стрáждущих.

Аще и грех рáди мнóгих нáших попустúл есú искушéние сие, мóлим Тя, я́ко мúлостив, да отъúмеши сие от нас и от всея́ вселéнныя.

Аще же рáди испытáния вéры нашéствие егó домостроúтельствовал есú, утúши смятéние стрáждущих от губúтельнаго повéтрия сегó. Аще же от злодéйства сопротúвнаго или по небрежéнию неразýмных людéй вúрус сей распрострéся, укротú сúлу егó, я́ко Бог Всемогýщий.

Защитú ю́ныя и боля́щия сохранú, и в стáрости сýщия от зловрéднаго вúруса исцелú, и вся́ от стеснéния сéрдца свободú, и вмéсто сегó дáруй нам здрáвие, ослáбу и утешéние, молúтвами Госпожú Богорóдицы и всех Твоúх святы́х. Аминь.

Источник: https://www.ekklisiaonline.gr
https://3rm.info/main/83404-molitva-ot- … oilja.html

0

98

Молитвенное последование с каноном покаянным о грехе убийства чад во утробе (аборте)

Царю Небесный: Трисвятое по Отче наш:
Тропарь, глас 6:
Помилуй нас, Господи, помилуй нас,/ всякаго бо ответа недоумеюще,/ сию Ти молитву, яко Владыце,/ грешнии, приносим: помилуй нас.
   Слава: Господи, помилуй нас,/ на Тя бо уповахом,/ не прогневайся на ны зело,/ ниже помяни беззаконий наших,/ но призри и ныне, яко Благоутробен,/ и избави ны от враг наших,/ Ты бо еси Бог наш/ и мы, людие Твои,/ вси дела руку Твоею/ и имя Твое призываем.
И ныне: Милосердия двери отверзи нам,/ Благословенная Богородице,/ надеющиися на Тя, да не погибнем,/ но да избавимся Тобою от бед,/ Ты бо еси спасение рода христианскаго.
Господи, помилуй, 12 раз. Слава, и ныне:
Приидите, поклонимся:
Псалом 50
Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего, и от греха моего очисти мя; яко беззаконие мое аз знаю, и грех мой предо мною есть выну. Тебе единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих; яко да оправдишися во словесех Твоих, и победиши, внегда судити Ти. Се бо в беззакониих зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси, безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси, окропиши мя иссопом, и очищуся; омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие; возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи мене от лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего, и Духом Владычним утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего: возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо: всесожжения не благоволиши. Жертва Богу дух сокрушен; сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския; тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожигаемая, тогда возложат на олтарь Твой тельцы.
Слава, и ныне: Аллилуиа, трижды.
Канон  покаянный
келейно чтомый для мужей и жен,
повинных в грехе чадоубийства, глас 6.
Песнь 1
Ирмо́с: Яко по суху пешешествовав Израиль,/ по бездне стопами,/ гонителя фараона/ видя потопляема,/ Богу победную песнь поим, вопияше.
Припев: Помилуй мя, Боже, помилуй мя.
Ныне приступих аз, грешный(ая) и обремененный(ая) грехом детоубийства, к Тебе, Владыце и Богу моему;/ не смею же взирати на небо, токмо молюся, глаголя:/ даждь ми, Господи, ум,/ да плачуся дел моих горько.
О, горе мне грешному(ей)!/ Паче всех человек окаянен есмь,/ покаяния несть во мне;/ даждь ми, Господи, слезы,/ да плачуся дел моих горько.
Слава: Безумне, окаянне человече,/ в нерадении о покаянии время губиши;/ помысли житие твое и обратися ко Господу Богу,/ и плачися о делех твоих горько.
И ныне: Мати Божия Пречистая,/ воззри на мя, грешнаго(ую), и от сети диаволи избави мя,/ и на путь покаяния настави мя,/ да плачуся дел моих горько.
Песнь 3
Ирмо́с: Несть свят,/ якоже Ты, Господи Боже мой,/ вознесый рог верных Твоих, Блаже,/ и утвердивый нас на камени/ исповедания Твоего.
Внегда поставлени будут престоли на судищи страшнем,/ тогда всех человек дела обличатся;/ горе тамо будет мне, грешному(ей), в муку отсылаемому(ей);/ и то ведущи, душе моя, покайся от злых дел твоих.
Праведницы возрадуются, а грешнии восплачутся,/ тогда никтоже возможет помощи нам,/ но дела наша осудят нас,/ темже прежде конца покайся от злых дел твоих.
Слава: Увы мне великогрешному(ей),/ иже(яже) делы и мысльми осквернився(шися),/ ни капли слез имею от жестосердия;/ ныне возникни от земли, душе моя,/ и покайся от злых дел твоих.
И ныне: Се, взывает, Госпоже, Сын Твой, и поучает нас на доброе,/ аз же, грешный(ая), добра всегда бегаю;/ но Ты, Милостивая, помилуй мя,/ да покаюся от злых моих дел.
Седален, глас 6:
Помышляю день страшный и плачуся деяний моих лукавых:/ како отвещаю Безсмертному Царю,/ или коим дерзновением воззрю на Судию, блудный(ая) аз?/ Благоутробный Отче, Сыне Единородный и Душе Святый, помилуй мя.
Слава, и ныне, Богородичен:
Связан(а) многими ныне пленицами грехов/ и содержим(а) лютыми страстьми и бедами,/ к Тебе прибегаю, моему спасению, и вопию:/ помози ми, Дево, Мати Божия.
Песнь 4
Ирмо́с: Христос моя сила,/ Бог и Господь,/ честная Церковь/ боголепно поет, взывающи,/ от смысла чиста, о Господе празднующи.
Широк путь зде и угодный сласти творити,/ но горько будет в последний день,/ егда душа от тела разлучатися будет;/ блюдися от сих, человече, Царствия ради Божия.
Почто похоть и блуд безумне твориши,/ сластьми мира сего пленяешися,/ любовь родительску попираеши/ и свое беззащитное чадо убиваеши?/ Покайся убо, душе моя, Царствия ради Божия.
Слава: О, безумный человече,/ доколе углебаеши, яко пчела, собирающи богатство твое?/ Вскоре бо погибнет, яко прах и пепел,/ но более взыщи Царствия Божия.
И ныне: Богородице, помилуй мя, грешнаго(ую),/ и в добродетели укрепи,/ и соблюди мя, да наглая смерть не похитит мя, неготоваго(ую),/ и доведи мя, Дево, Царствия Божия.
Песнь 5
Ирмо́с: Божиим светом Твоим, Блаже,/ утренюющих Ти души любовию озари, молюся,/ Тя ведети, Слове Божий,/ истиннаго Бога,/ от мрака греховнаго взывающа.
Воспомяни грехи твоя, окаянный человече,/ како себялюбие, сребролюбие, жестокосердие и похоть чадоубийцею соделаша тя./ Душе моя грешная, того ли восхотела еси?
Трепещут ми уди, всеми бо сотворих вину:/ очима взираяй, ушима слышай,/ языком злая глаголяй,/ всего себе геенне предаяй;/ душе моя грешная, сего ли восхотела еси?
Слава: Блудника и разбойника кающася приял еси, Спасе,/ аз же един(а) леностию греховною отягчихся/ и злым делом поработихся,/ душе моя грешная, сего ли восхотела еси?
И ныне: Дивная и скорая Помощнице всем человеком, Мати Божия,/ помози мне, недостойному(ей),/ душа бо моя грешная того восхоте.
Песнь 6
Ирмо́с: Житейское море,/ воздвизаемое зря напастей бурею,/ к тихому пристанищу Твоему притек, вопию Ти:/ возведи от тли живот мой,/ Многомилостиве.
Житие на земли блудно пожих и душу во тьму предах,/ ныне убо молю Тя, Милостивый Владыко,/ свободи мя от работы человекоубийцы диавола/ и даждь ми разум творити волю Твою.
Кому уподобилася еси, душе моя?/ Каину окаянному первому убийце и Ироду беззаконному детоубийце./ Но Ты, Господи, исторгни мя от греха сего/ и даждь ми сердце творити заповеди Твоя.
Слава: Воспряни, окаянный человече, к Богу, воспомянув своя согрешения,/ припадая ко Творцу, слезя и стеня,/ Той же, яко милосерд, даст ти ум знати волю Свою.
И ныне: Богородице Дево,/ от видимаго и невидимаго зла сохрани мя, Пречистая,/ и приими молитвы моя, и донеси я Сыну Твоему,/ да даст ми ум творити волю Его.
Кондак, глас 6:
Душе моя, почто грехами богатееши,/ почто волю диаволю твориши,/ в чесом надежду полагаеши?/ Престани от сих и обратися к Богу с плачем, зовущи:/ милосерде Господи, помилуй мя, грешнаго(ую).
Икос:
Помысли, душе моя, горький час смерти/ и страшный суд Творца твоего и Бога,/ Ангели бо грознии поймут тя, душе,/ и в вечный огнь введут./ Убо прежде смерти покайся, вопиющи:/ Господи, помилуй мя, грешнаго(ую).
Песнь 7
Ирмо́с: Росодательну убо пещь/ содела Ангел/ преподобным отроком,/ халдеи же опаляющее/ веление Божие, мучителя увеща вопити:/ благословен еси, Боже отец наших.
Не надейся, душе моя, на тленное богатство и на неправедное собрание,/ вся бо сия не веси кому оставиши, но возопий:/ помилуй мя, Христе Боже, в чадоубийстве повиннаго(ую).
Не уповай, душе моя, на телесное здравие и на скоромимоходящую красоту,/ видиши бо, яко сильнии и младии умирают, но возопий:/ помилуй мя, Христе Боже, чадоубийцу сквернаго(ую).
Слава: Воспомяни, душе моя, вечное житие, Царство Небесное, уготованное святым,/ и тьму кромешную и гнев Божий злым, и возопий:/ помилуй мя, Христе Боже, тяжко согрешившаго(ую).
И ныне: Припади, душе моя, к Божией Матери и помолися Той,/ есть бо скорая Помощница кающимся,/ умолит Сына Христа Бога/ и помилует мя, покаяние приносящаго(ую).
Песнь 8
Ирмо́с: Из пламене преподобным росу источил еси/ и праведнаго жертву водою попалил еси,/ вся бо твориши, Христе, токмо еже хотети./ Тя превозносим во вся веки.
Како не имам плакатися, егда помышляю о содеянном мною,/ вем бо зол моих множество, детоубийца сый(сущи)./ Что убо чаю, и на что надеюся?/ Токмо даждь ми, Господи, прежде конца покаяние.
О, Господи, жизни Подателю!/ За многая Твоя блага воздах Тебе злом, окаянный(ая),/ отвергох пренебесный дар жизни/ и дарованная Тобою чада погубих,/ но во смирении молю:/ даждь мне, Господи, прежде конца покаяние.
Слава: Верую, яко приидеши судити живых и мертвых,/ и вси во своем чину станут,/ старии и младии, владыки и князи, девы и священницы./ Где обрящуся аз?/ Сего ради вопию:/ даждь ми, Господи, прежде конца покаяние.
И ныне: Пречистая Богородице,/ приими недостойную молитву мою/ и сохрани мя от наглыя смерти,/ и даруй ми прежде конца покаяние.
Песнь 9
Ирмо́с: Бога/ человеком невозможно видети,/ на Негоже не смеют чини Ангельстии взирати,/ Тобою же, Всечистая, явися человеком/ Слово Воплощенно, Егоже величающе,/ с Небесными вои Тя ублажаем.
Ныне к вам прибегаю, Ангели, Архангели и вся небесныя силы, у Престола Божия стоящии,/ молитеся ко Творцу своему,/ да избавит душу мою от муки вечныя.
Ныне плачуся к вам, святии патриарси, царие и пророцы,/ апостоли и святителие и вси избраннии Христовы,/ помозите ми на Суде,/ да спасет душу мою от силы вражия.
Слава: Ныне к вам воздежу руце, святии мученицы,/ пустынницы, девственницы, праведницы и вси святии,/ молящиися ко Господу за весь мир,/ да помилует мя в час смерти моея.
И ныне: Мати Божия, помози ми, на Тя сильне надеющемуся(ейся),/ умоли Сына Твоего, да очистит мя от тяжкаго греха детоубийства/ и покаяния моего ради дарует прощение,/ егда сядет судяй живых и мертвых, аминь.

Таже: Достойно есть: Трисвятое по Отче наш:
И тропарь, глас 1:
Объятия Отча отверсти ми потщися,/ блудно мое иждих житие,/ на богатство неиждеваемое взираяй щедрот Твоих, Спасе,/ ныне обнищавшее мое да не презриши сердце./ Тебе бо, Господи, умилением зову:/ согреших на Небо и пред Тобою.
Слава, и ныне, Богородичен:
Упование христиан, Пресвятая Дево,/ Егоже родила еси Бога паче ума же и слова,/ непрестанно моли с горними силами,/ дати оставление грехов нам всем,/ и исправление жития, верою и любовию присно Тя чтущим.

Молитва
Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, Источниче жизни и безсмертия, пришедый в мир грешныя спасти! Призри на нас, недостойных рабов Твоих, выю сердца и телесе пред величеством славы Твоея приклоняющих, согрешихом бо, беззаконновахом, неправдовахом пред Тобою, но, на щедроты Твоя и милость Твою уповающе, со слезами молим: благоутробне и всемилостиве Господи, прости и помилуй нас, любовь Твою отвергших, закон евангельский поправших, страстьми ум свой ослепивших, чад своих в безумии убивших, иных к сему смертному греху подвигших или преступному их намерению не возбранивших.
Вемы, Господи, яко достойны есмы огня геенскаго и вечныя муки, но имамы и человеколюбия Твоего образы: разбойника, мытаря, блудницу, блуднаго сына, иже покаянием отверзение дверей Царствия Небеснаго и помилование улучивших. Темже ко множеству щедрот Твоих взываем: приими искреннее раскаяние наше и сердце, оскверненное безмерными грехами, человеколюбне очисти.
Призри, всесильне Господи, на люди Твоя, вразуми братий и сестер наших, творящих беззакония; возсияй истиною Твоею в сердцах заблудших и во тьме пребывающих, загради уста нечестивая и лукавая, детоубийство проповедующая; просвети разум матерей, чад своих во чреве своем умерщвляющих; удержи руку врача-детоубийцы всесильною десницею Твоею; пресеки творимое кровавое беззаконие.
О, многомилостиве и долготерпеливе Господи! Молитвами Пречистыя Твоея Матере, Владычицы нашея Богородицы и Приснодевы Марии и всех святых, наипаче ходатайством святых мучеников младенцев, в Вифлееме от Ирода убиенных, даруй нам время на покаяние, яко да, по заповедем Твоим поживше, настоящих зол и будущих вечных мук свободимся и со благою надеждою и истинным уверением к тамошнему миру пойдем, прославляюще Безначальнаго Твоего Отца, с Нимже благословен еси, со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Каждый день до смерти читать молитву:
«Господи, помилуй чад моих, умерших в утробе моей. Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, ради Твоего милосердия, за веру и слезы мои окрести их в море щедрот Твоих, и не лиши их света Твоего Божественного. Аминь». (3 раза в день).
Младенцу, убиенному во чреве, надо дать мужское имя из имен святых угодников Божиих, и обращаясь ко святым просити тако:
Св. Иоанн Креститель, окрести моего младенца (имя), во чреве томящегося, в темнице сидящаго.
Св. Великомученица Варвара, приобщи моего младенца (имя), во чреве томящегося, в темнице сидящаго.
Св. Симеон Богоприимец, как ты принял Христа, приими моего младенца (имя) в свои руки, во чреве томящегося, в темнице сидящаго.
Св. Анна Пророчица, приими моего младенца (имя), как мати крестная, во чреве томящегося, в темнице сидящаго.

Матушке Антонии было откровение, что:
Нужно купить на каждого крестик, распашонку (рубашку), чепчик и свечи, отнести в крестильню, как пожертвование для крещения бедных детей (или детей из Дома малютки). (Сколько было сделано абортов, выкидышей, столько раз нужно повторить эти молитвы за душу каждого младенца). Тем, кто пользовался любыми другими средства для изгнания из чрева зачатий при помощи отрав, спиралей и т.д. выполнить эту епитимию пять раз — за один год употребления сих средств. Ибо жизнь человеческая начинается от зачатия, и любое насильственное ее прекращение есть убийство.

0

99

ВЕЛИКОПОСТНАЯ МОЛИТВА СВЯТОГО ЕФРЕМА СИРИНА:

Господи и Владыко живота моего,дух праздности, уныния, любоначалия и празднословия не даждь ми. (Земной поклон).
Дух же целомудрия, смиренномудрия, терпения и любве, даруй ми рабу Твоему. (Земной поклон).
Ей, Господи Царю, даруй ми зрети моя прегрешения, и не осуждати брата моего, яко благословен еси во веки веков, аминь.(Земной поклон).

Боже, очисти мя грешного (12 раз и столько же поясных поклонов).
(Потом повторить всю молитву): Господи и Владыко живота ....... во веки веков, аминь. (и один земной поклон).

+2

100

+2

101

Господи, избавь меня от пагубного стремления непременно высказывать своё суждение по всякому поводу и при любых обстоятельствах.
Избавь меня от желания каждому сделать прямыми стези его.
Учини меня серьёзным, но не унылым, бодрым, но не суетным.
Огради мой разум от непрестанного углубления в подробности
и надели меня крыльями, дабы я мог на лету ловить суть вещей.
Огради двери уст моих от желания поведать о моих страданиях и недугах,
ибо по мере их приумножения, хотение перечислять их с годами становится всё сладостней.
Дай мне, Господи, терпения и выслушивать других.
Не смею просить у тебя лучшей памяти,
но прошу даровать мне истинное смирение.
Надели меня сознанием того, что и я могу порой ошибаться.
Сделай так, чтобы я оставался мил людям, хотя иные из них едва переносимы.
Яви мне благодеяние находить хорошее там, где оно неприметно,
и открывать скрытые достоинства в людях.
Даруй мне, Господи, милость говорить об этом!

Надпись с могилы
св. Фомы Аквинского

0

102

Интересный взгляд на ...
https://ortheos.livejournal.com/2361566.html

0

103

Зачем молиться за врагов?
И если это, действительно, необходимо, то как это нужно делать?

– Молиться за врагов действительно необходимо человеку,
который называет себя христианином.
Мы все призваны к святости, к обожению. А как относился
к своим врагам Бог мы все знаем из Евангелия.
Конечно, молитва о врагах есть удел совершенных.
Но именно стремление к совершенству и есть путь христианина.

Самая распространенная молитва за врагов в христианской традиции
повторяет слова Иисуса Христа на кресте: «Прости им, Господи, ибо не ведают, что творят».
Если, конечно, есть силы молиться за врагов – можно потрудиться в этом делании,
ибо это едва ли не самое трудное, что требует от нас христианство.

Очень интересный вариант молитвы о врагах есть у святителя Николая Сербского.
В принципе, ответ на вопрос о необходимости молитвы за врагов есть в самой молитве.
Почитайте внимательно, текст молитвы приведен ниже.

В православном молитвослове существует даже молитва «О ненавидящих и обидящих нас».
Можно и своими словами, главное, чтобы это было с любовью, а не с ненавистью.
Вот тогда будет польза и той, и другой стороне. Если своими словами, то можно
просить Бога о том, чтобы Он простил им грехи, злобу и смягчил их сердца, и даровал мир,
просить о том, чтобы Бог не наказал обидчика, тем более, если мы точно знаем,
что незаслуженно пострадали от обидчика.

  Молитва о врагах святителя Николая Сербского

Благослови врагов моих, Господи. И я их благословляю и не кляну.
Враги решительнее друзей толкают меня в объятия Твои.
Друзья тянули меня к земле, враги разрушали все надежды мои на земное.
Они сделали меня странником в царствах земных и ненужным жителем земли.
Как преследуемый зверь быстрее находит себе убежище, чем непреследуемый,
так и я, гонимый врагами, укрылся под покровом Твоим, где ни друзья, ни враги
не могут погубить душу мою. Благослови врагов моих, Господи.
И я их благословляю и не кляну.

Они вместо меня исповедали перед миром грехи мои.
Они бичевали меня, когда я сам жалел бичевать себя.
Они мучили меня, когда я от мук бегал.
Они поносили меня, когда я льстил себе.
Они плевали в меня, когда я был горд собой.
Благослови врагов моих, Господи.
И я их благословляю и не кляну.

Когда я считал себя мудрым, они называли меня безумцем.
Когда я считал себя сильным, они смеялись надо мной, как над карликом.
Когда я стремился быть первым, они теснили меня к последним.
Когда стремился к богатству, они били меня по рукам наотмашь.
Когда я собирался спать мирно, они будили меня ото сна.
Когда я строил дом для долгой и тихой жизни, они разрушали его и изгоняли меня.
Воистину, враги отлучили меня от мира и помогли рукам моим дотянуться
до края одежд Твоих. Благослови врагов моих, Господи.
И я их благословляю и не кляну.

Благослови их и умножи, умножи и сильнее ожесточи на меня.

Да будет бегство мое к Тебе безвозвратным.
Да истают надежды мои на земное, как паутина.
Да воцарится смирение в душе моей.
Да станет сердце мое могилой близнецам злобным – гневу и гордости.
Да соберу на небесах все сокровища свои.
Да освобожусь навсегда от самообольщения, запутавшего меня
в страшную сеть жизни призрачной.
Враги открыли мне то, что немногим ведомо:
нет у человека врагов, кроме него самого.
Тот лишь ненавидит врагов, кто не познал, что враги не враги,
но друзья взыскательные. Воистину, трудно сказать мне,
кто сделал мне больше добра и кто причинил больше зла – враги или друзья.
Посему благослови, Господи, и друзей, и врагов моих.

Раб клянет врагов, ибо не ведает.
Сын их благословляет, ибо ведает.
Ибо ведает сын, что враги не властны над жизнью его.
Потому ходит он среди них свободно и молится о них ко Господу.
Благослови врагов моих, Господи.
И я их благословляю и не кляну.

0

104

Благодарственное воспоминание страданий Христовых и молитвенное размышление, наиболее полезное из всех молитв, совершать которое должно во все пятницы

Начало так: «Благословен Бог наш», а если инок или мирянин, то: «Молитвами святых отец наших»; потом «Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе», «Царю Небесный», «Трисвятое». После «Отче наш» «Господи, помилуй» 12 раз. «Слава, и ныне», «Приидите поклонимся» трижды. «Помилуй мя, Боже», «Верую во единого Бога Отца».

После этого говори следующие стихи:

О, сколь сладки и сколь красны шествия Твоя, Сыне Божий, сшедый с небес! Иский бо заблудшее овча, человека согрешивша, многие бесчисленные труды, многие сотворил еси путешествия, по сих же пришел еси на страсть и смерть вольную, о нихже, Содетелю и Искупителю мой, благодарение Ти от всего сердца моего возсылаю!

(После каждого стиха твори поклон).

За перваго Адама, согрешившаго в райском вертограде, ятый и сильно связанный в Гефсиманском вертограде, второй Адаме, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Свяжи мя любовию Твоею толь крепко, дабы паче избрал умрети, нежели когда коим грехом озлобити Твое незлобие и человеколюбие, молютися.

От вертограда веден чрез поток Кедрский, в пути же том поткнувыйся, и на землю падый, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Припадаю Ти ко пречистым стопам Твоим, от всякаго падения душу мою соблюди, молюся Ти.

От Анны до окаяннаго Каиафы архиерея веден, идеже по пречистым ланитам Твоим, яже суть красны, яко вертоград благовонных аромат, претерпел еси биения. Слава Тебе, слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе!

Такожде пред Каиафою рукой железною, вооруженною, от неблагодарного Малха, ему же в вертограде усеченное от Петра ухо исцелил еси, столь тяжко в ланиту ударенный, Господи, яко избразишася вся персты проклятыя руки оныя на пресвятом лице Твоем, подвигошася же зубы Твои, белы паче млека; ударение Твое во всем дворе архиерейском слышано бысть. Ты же абие на землю пад, из уст Своих пречистых, такожде и из носа много Крови Божественныя источил еси, Источниче жизни нашея. Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, вопию Ти: слава Тебе, слава Тебе!

Пред темже Каиафою, ложным и лжелюбным архиереем, ложная на Тя свидетельства слышавый, обаче, яко агнец, безгласен, уст Своих не отверзый, но молча вся претерпевый, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Даруй мне молчание и терпение противных с усердием, от коголибо возстающих на мя, да не обретается лесть и ложь во устах моих, молюся Ти.

В поругание Лице Свое пресвятое покровенно имый, и по Лицу ударен, таже «кто есть ударей Тя?» вопрошен был еси, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе! Покрый прощением грехи моя, да не покрыет студ вечный лица моего, егда предстану Лицу Твоему, егоже мя зрети и насыщатися сподоби, молюся Ти.

От несмысленного соборища иудейскаго и Каиафы, аки хульник и законопреступник сказанный, повинен быти смерти, глубоко в нощь от иудеев поруган и уничижен, многажды во дворе архиерейском ударен, также и в темницу до утрия ввержен, Господи Иисусе Христе, слава Тебе, слава Тебе, Свете незаходимый! По отшествии моем от жития сего душу мою от темницы геенския свободи, молюся Ти.

Утру бывшу связан от иудей и приведен к Понтийскому Пилату игемону, иже ни единыя в Тебе вины обрете, спасению нашему виновне, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе! Тако мя во всей жизни сей сохрани, да в час смерти моея ни единые вины обрящет во мне враг и супостат души моея, молюся Ти.

От Пилата веден ко городу Ироду, иже аще Тя от многаго времене видети желаше, обаче юродив и нерадив сый, Тебе, предвечную и несозданную Мудрость, несмысленна вменяя, уничижи и поругався облече Тя в ризу светлу; слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, слава Тебе! От поругания невидимых враг соблюди и в ризу нетления по смерти моей облещи мя, молюся Ти!

Ирод посрамленна возврати Тя паки к малодушному Пилату, к нему же веден сый, многая ударения и озлобления мене ради в том пути пострадавый; слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, слава Тебе! Пути моя направи ко свету заповедей Твоих, молюся Ти.

От Пилата изведен сый и к столпу приведен, идеже Сам ризы Своя с Себе снем, столп же объем самохотне, неповинный руками и чистый сердцем, руце Свои пресвятыя к столпу в привязание приложил еси, хотя человеческое естество разрешити и свободити от рук вражиих! Руками же свирепых воинов зело сильно связан и к столпу привязан, терновыми розгами остистыми, остроузловатыми бичьми и уздами железными гаковатыми толь немилостивно бием, у столпа стоя, по пресвятом Теле Своем приял еси ударения, и паки по техже язвах люте бием, раны претерпел еси, яко Божественное Тело Твое от костей отбиено висяше, аки черныя пухвы; Кровь же животворящая преизобильно истекаше. Ты же от столпа разрешен и зело от болезни разслаблен, пал еси на землю и, на земли в Крови Своей лежа, от толиких ран и болезней умрети по естеству принужден был еси; но Божество бесстрастно пребысть, бытие всей твари даруя. Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, слава Тебе! Тех ради бесценных и всецелебных язв Твоих вся грехи моя прости и от уязвления вражия даже до окончания моего сохрани мя, молюся Ти.

По толиких язвах и мучительствах Кровию Своею токмо, весь наг сый, одеян. Наг же сый, яко от рождения, от всех поругаем с велиим студом, пред всеми ризы Своя, особь далече от Себе поверженныя, едва жив собирая, и трясыйся от болезни и мраза, зима бо бяше, солнце и огнь в согреяние земнородным создавый, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Сердце мое студное на добродетель согрей теплотою Пресвятаго Твоего сошедшаго во огни Духа, молюся Ти.

О столп каменный смертоносне, о землю же к смерти ударен, слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе! Столп крепости от лица вражия буди ми, молюся Ти.

Ногами ударен, за власы главные и за браду торган (рван) и влачим, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Зубы геенскаго змия да не ята будет душа моя, в крове Твоем сохрани мя, молюся Ти.

Скверныма рукама богоубийственнаго рода жидовскаго, оружием и дрекольями даже до преткновения ударен в ноги и голени. За власы от земли был еси поднесен превозносимый неба и земли Царю, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, вопию Ти, слава Тебе, слава Тебе! Возвыси и вознеси ум мой, да всегда небесная помышляю и творю благоутробием Твоего человеколюбия, егоже ради страждеши.

От терноваго венца тысящу избодений претерпевый, тогда же капли Божественныя и бесценныя Крове из главы Твоея источивый; венец терновый возлагаем и низлагаем бяше на пречистую главу Твою, Главо Церкве прекрасная! Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе!

По терновом венце во главу тростиями и палицами от всея крепости ударенный, и тем Твою честную главу и пресвятую глубочайше пронзоша терновыми остии, от них же остия в мозгу Твоем унзоша. Аз же унзен острым душеборных страстей тернием, тем вопию Ти: слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе!

На ругание от иудей, аки цареви данную трость приемый в десницу Твою, одесную Бога и Отца седяй, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Тростию той заглади рукописание неизчетных согрешений моих, да стану одесную во славе Твоей и прославлю Тя вовеки.

Пястьми по Божественном Теле во уста и между очи, Его же очи яко пламень огненный, ударенный, Господи, по пресвятой же выи Твоей ударен, выю мою преклони, молюся Ти: укрепи мя в поклонение Тебе, нас ради преклоншему небеса и сошедшему. Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе; славы Твоея небесныя не отрини мене.

Во главу и перси ударение приемый, приими мое и главы приклонение, и усердное в перси биение, якоже иногда мытарство приял еси; укрепи же мя от Твоея пресвятыя десницы, да ударение и всяку печаль, и тяготу временную благодарно понесу; вся бо Ты, елика хощеши, на пользу строиши. Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе; славы Твоея Божественныя удостой мя, молюся Ти.

За нос с поруганием и зельным мучением и за уши терзан и люте уязвлен, от ногу до главы несть целости, ниже образа доброты имый, терновый венец нося, в багряницу поругания одеян, второе к Пилату приведен, иже видев Тя в неисцельных язвах и болезнех, удивися столь безчеловечному иудейскому суровству и рече о Тебе: сей Человек столь немилостиво избиен, достоин есть прочее милосердия от иудей; они же «распни» (Лк. 23, 21) вопияху нань. Вопию Ти и аз, Слове Божий: слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе! Терние грехов потреби от земли сердца моего окаяннаго, да плод принесу Ти благодарения.

Воду из камене и ветры от сокровищ Своих изводяй, приведен был еси к неразсудному Пилату, иже седе на судищи и Тебе, на Херувимех седящаго и судящаго живым и мертвым, осуди на смерть неповиннаго. Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, Боже мой; даждь ми всегда память имети смертную и готову быти на Суд Твой праведный и Страшный, на немже не осуди мя по делом моим, но спаси мя по милости Твоей, молюся Ти.

Егда Пилат возгласи на Тя смертное изречение, неизреченныя жизни Подателю, тогда иудеи, немилосердием связанные, связаше руце Твои и на выю Твою пресвятую возложиша Крест, и аки злодея между двема разбойники ведоша на смерть; со беззаконными вмененный, неизменный Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе; от злодейства невидимого татя, подкапывающа различными искушении храмину души моея, во дни и в нощи сохрани мя яко зеницу ока, да не окраден буду сокровища вечных благ, яже уготовал еси любящим Тя, молюся Ти.

Еще же, милости бездно, немилостивый род еврейский возложи на Тя Крест зело тяжкий, егоже на Себе Самом несый, пал на землю, тогда же и ударения смертоносная приял еси, благоприятне Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе! Тех ради Твоих чудес Крестом падения вражия сохрани мя, молюся Ти.

Приведен был еси на Голгофскую гору горних Сил и Властей Владыка, Сам риз Своих извлекаем волею, болезнь претерпел еси; егда бо хитон Твой снята, тогда вся язвы растерзал и раздирая, болезнь Твою обновляша, обновивый естество человеческое, молюся Ти: ветхие струпы души моея беззаконных страстей, прилепшие ей, отъемши, приими мя, вопиюща: неизреченный во страдании Твоем, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе, долготерпеливе Владыко!

Плюновением Своим иногда давый свет видети слепорожденному, по пресветлом лице Твоем от иудей прежде распятия мерзким плюновением обезчестен, честнейший всех ангельских чинов, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, слава Тебе, слава Тебе; укрепи мя во омерзение всегдашнее, и во оплевание всех вражиих сетей, искушений же и вожделений плотских, молюся Ти!

Егда Тя людие лютии иудейстии на Голгофу приведоша, Крест на землю положиша, дабы на нем распяли Тя, «простирающаго небо яко кожу» (Пс. 103, 2), абие Сам непреложне положитися на Кресте восхотел еси; но зверообразнии мучители единодушно устремившеся на Тя, повергоша Тя на Крест, и столь немилостивно ко Кресту руце и нозе Твои пресвятии святым гвоздием пригвоздиша, яко вся жилы и составы Твои терзахуся. И тогда сбыстся реченное о Тебе пророком Давидом: «Пересчитали все кости мои» (Пс. 21, 18); болезнь же оная лютейшая, и тягчайшая Тебе бяше паче всех страданий Твоих, еюже души моея всю болезнь исцели, молюся Ти и вопию: слава Тебе, слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Сыне Божий. Преславных ради, пречистых и животворящих страданий Твоих спаси мя, многомилостиве и человеколюбче Владыко!

Прокаженныя очищаяй, Пречисте, краснейший паче всех сынов человеческих добротою (см. Пс. 44, 3), Сам аки прокажен был еси от мерзкаго осквернения плевотинами, яже на Кресте протяжен, лежа на земли, по различных Тела Божественнаго частех приял еси. Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, слава Тебе! Душу мою прокаженную от несказанных скверн греховных очисти и спаси мя, молюся Ти.

Воздыхания сердечная прежде Крестной смерти испустивый, слезныя капли при животворящих Твоих Страстех и кровныя капли излиявый, излей на мя милосердие Твое и даруй ми сердечные о гресех моих воздыхания; подаждь грехом очистительныя слезы, паче слезами и Кровию Твоею пречистою очисти и омый душу мою, да пою: слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, вся сия мене ради претерпевый, слава Тебе!

На Кресте весь наг воздвижен, точию пречистыя чресла Своя имый покровенна покрывалом, между двема разбойникома обешенный, желчи и оцта вкусивый, Пресладкий мой Иисусе, слава Тебе, слава Тебе! От горести греха и пакостей вражиих сохрани мя, молюся Ти.

Души и тела моего Творче, всею душею и чувствиями на всем Теле мене ради пострадавый: осязанием – всея Плоти биения и уязвления; вкушением – оцта с желчию напоения; обонянием – во узилищи от трупов на Голгофской горе смрада тяготу; слышанием – лжесвидетельства, поругания и хуления; видением – горьких слез излитие и болезненное воззрение ко Пречистой Матери Своей, под Крестом стоящей и люте сердце Свое терзающей. Слава Тебе, Господи Иисусе Христе, Боже мой, слава Тебе! Вся, елика душевными и телесными чувствы согреших, прости ми, окаянному, честнаго ради страдания Твоего спасительнаго.

Бессмертия Источниче, умерый в час девятый, по смерти моей даждь ми тамо жити, идеже хвалят Тя и поют девять чинов ангельских, молюся Ти ныне; силою путешествий всех, деяний и трудов Твоих, яже на земли жив мало вышше над три лета и тридесять, безлетне, Едине от Троицы, Господи Иисусе Христе, нас ради подъял еси, приими от мене недостойнаго и сквернаго, яко жертву непорочную, Твоих пречистых страданий тридесять и трикратное воспоминание, помянув Твою на Крестном Алтаре и всем мире принесенную Жертву; приими Всесвятыя Девы Матере Твоея и возлюбленнаго друга и ученика Твоего Иоанна Богослова, и святыя равноапостольныя Марии Магдалины, и прочих Кресту Твоему предстоящих приносимыя о нас Тебе молитвы. Ты бо еси Истина, и поистине всем спастися хощеши, и Тебе от всех подобает слава, честь, хвала и поклонение ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Составлено это молитвенное размышление о страданиях Господних старанием и трудами преосвященного Димитрия, митрополита Ростовского и Ярославского, в лето от воплощения Бога Слова 1702.

0

105

Молитва преподобного Антония Оптинского
о начале всякого дела:

Боже, в помощь мою вонми, Господи, помощи ми потщися.
Управи, Господи, все, еже дею, читаю и пишу,
все, еже мыслю, глаголю и разумею, во славу Имене Твоего Святаго,
да от Тебе на начало приемлет и в Тебе всяко дело мое кончится.
Даруй ми, Боже, да ни словом, ни делом, ни помышлением прогневаю Тя,
Создателя моего, но вся дела моя, советы и помышления да будут
во славу Пресвятаго Имене Твоего.
Боже, в помощь мою вонми, Господи, помощи ми потщися.

+2

106

Все молитвы священномученику Харалампию Магнезийскому.

Память: 10 февраля / 23 февраля

Харалампий епископ Магнезийский - миссионер, чудотворец,
мужественный воин Христов.
Принял мученическую кончину в начале III века.
Небесный молитвенник о миссионерах и проповедниках.
В народной крестьянской традиции в молитвах его просили
благословить урожай и скот.
Ему молятся о благосостоянии и избавлении от голода.

https://k-istine.ru/orationem/orationem-284.htm

Святой Харалампий имеет особый дар исцеления инфекционных болезней.
По его предстательству прекращаются эпидемии тифа, холеры и чумы.

В 1908 году во время смертоносной эпидемии на Святой Горе из монастыря святого Стефана
на Афон была доставлена глава святого Харалампия.
После того, как было отслужено всенощное бдение, эпидемия прекратилась,
и с тех пор на Святой Горе каждый год служат всенощную в честь святого Харалампия,
Святого, наиболее почитаемого (после Пресвятой Богородицы) афонскими насельниками.

https://azbyka.ru/days/sv-haralampij-magnezijskij

Отредактировано +++ (2022-05-27 16:35:15)

+1

107

Молитвы на всякую потребу
https://ms.pravoslavie.ru/307/

( большой православный молитвослов )

0

108

Изми Господи  Церковь  Твою Святую,
от рук мужей неправедных избави.

Иже помыслиша неправду в сердце, изостриша язык свой яко змиин
яд аспидов под устнами их.

Возведи Господи Церковь Твою от пропасти погибели,
дабы по обетованию Твоему и врата ада не одолели бы ея.

Открой Господи очи духовные, народу православному,
дабы обрели трезвость разума и пробудились ко спасительному деланию.

Отрезви Святый Боже остаток людей православных,
пробуди от морока бесовского, от ига жидовского  избави.

Милосердный Господи! Ты, безмерно праведен и безмерно свят.
Помоги нам немощным, не остави нас грешных, во гресех наших  до конца погибнути.

Не отступи от нас, без Тебя не можем творити ничесоже.

Помоги Святый Владыко обрести нам соборность в покаянии
и даруй Царя Православного, на последнее время России уготованного. 
Да постоим с  Тобою за веру правую и Отечество наше святое.

Молитвами  Богородицы, молитвами святаго Архистратига  Михаила и всех небесных сил,
Молитвами святых Царственных Великомучеников 
молитвами  всех святых, помилуй Господи и спаси Твою Святую Русь.
Пресвятая Богородица помогай нам .

+2

109

Братья и сестры, давайте в Родительскую субботу помянет отец и братий наших.

О Здравии:

Помяни́, Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же на́ш, ми́лости и щедро́ты Твоя́ от ве́ка су́щия, и́хже ра́ди и вочелове́чился еси́, и распя́тие и сме́рть, спасе́ния ра́ди пра́во в Тя́ ве́рующих, претерпе́ти изво́лил еси́; и воскре́с из ме́ртвых, возне́слся еси́ на небеса́ и седи́ши одесну́ю Бо́га Отца́, и призира́еши на смире́нныя мольбы́ все́м се́рдцем призыва́ющих Тя́; приклони́ у́хо Твое́, и услы́ши смире́нное моле́ние мене́, непотре́бнаго раба́ Твоего́, в воню́ благоуха́ния духо́внаго, Тебе́ за вся́ лю́ди Твоя́ принося́щаго.

И в пе́рвых помяни́ Це́рковь Твою́ Святу́ю, Собо́рную и Апо́стольскую, ю́же снабде́л еси́ честно́ю Твое́ю Кро́вию, и утверди́, и укрепи́, и разшири́, умно́жи, умири́ и непреобори́му а́довыми враты́ во ве́ки сохрани́; раздира́ния Церкве́й утиши́, шата́ния язы́ческая угаси́, и ересе́й воста́ния ско́ро разори́ и искорени́, и в ничто́же си́лою Свята́го Твоего́ Ду́ха обрати́. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй богохрани́мую страну́ на́шу, вла́сти и во́инство ея́, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй Вели́каго Господи́на и Отца́ на́шего Святе́йшаго Патриа́рха (и́мя), преосвяще́нныя митрополи́ты, архиепи́скопы и епи́скопы правосла́вныя, иере́и же и диа́коны, и ве́сь при́чет церко́вный, я́же поста́вил еси́ па́сти слове́сное Твое́ ста́до, и моли́твами и́х поми́луй и спаси́ мя́ гре́шнаго. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй отца́ моего́ духо́внаго (имя), и святы́ми его́ моли́твами прости́ моя́ согреше́ния. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй роди́тели моя́ (имена), бра́тию и сестры́, и сро́дники моя́ по пло́ти, и вся́ бли́жняя ро́да моего́, и дру́ги, и да́руй и́м ми́рная Твоя́ и преми́рная блага́я. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй ста́рцы и ю́ныя, ни́щия и сироты́ и вдови́цы, и су́щия в боле́зни и в печа́лех, беда́х же и ско́рбех, обстоя́ниих и плене́ниих, темни́цах же и заточе́ниих, изря́днее же в гоне́ниих, Тебе́ ра́ди и ве́ры правосла́вныя, от язы́к безбо́жных, от отсту́пник и от еретико́в, су́щия рабы́ Твоя́, и помяни́ я́, посети́, укрепи́, уте́ши, и вско́ре си́лою Твое́ю осла́бу, свобо́ду и изба́ву и́м пода́ждь. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй, по́сланныя в слу́жбу, путеше́ствующия, отцы́ и бра́тию на́шу, и вся́ правосла́вныя Христиа́ны. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй и́хже а́з безу́мием мои́м соблазни́х, и от пути́ спаси́тельнаго отврати́х, к де́лом злы́м и неподо́бным приведо́х; Боже́ственным Твои́м Про́мыслом к пути́ спасе́ния па́ки возврати́. (Поклон)

Спаси́, Го́споди, и поми́луй ненави́дящия и оби́дящия мя́, и творя́щия ми́ напа́сти, и не оста́ви и́х поги́бнути мене́ ра́ди гре́шнаго. (Поклон)

Отступи́вшия от Правосла́вныя ве́ры и поги́бельными ересьми́ ослепле́нныя, све́том Твоего́ позна́ния просвети́ и Святе́й Твое́й Апо́стольстей Собо́рней Це́ркви причти́. (Поклон)

Об Упокоении:

Помяни́, Го́споди, от жития́ сего́ отше́дшия святе́йшия патриа́рхи, преосвяще́нныя митрополи́ты, архиепи́скопы и епи́скопы Правосла́вныя, во иере́йстем же и при́чте церко́внем, и мона́шестем чи́не Тебе́ послужи́вшия, и в ве́чных Твои́х селе́ниих со святы́ми упоко́й. (Поклон)

Помяни́, Го́споди, ду́ши усо́пших рабо́в Твои́х, роди́телей мои́х (имена), и все́х сро́дников по пло́ти: и прости́ и́х вся́ согреше́ния во́льная и нево́льная, да́руя и́м Ца́рствие и прича́стие ве́чных Твои́х благи́х и Твоея́ безконе́чныя и блаже́нныя жи́зни наслажде́ние. (Поклон)

Помяни́, Го́споди, и вся́ в наде́жди воскресе́ния и жи́зни ве́чныя усо́пшия, отцы́ и бра́тию на́шу, и сестры́, и зде́ лежа́щия и повсю́ду Правосла́вныя Христиа́ны, и со святы́ми Твои́ми, иде́же присеща́ет све́т лица́ Твоего́, всели́, и на́с поми́луй, я́ко Бла́г и Человеколю́бец. Ами́нь. (Поклон)

Пода́ждь, Го́споди, оставле́ние грехо́в все́м пре́жде отше́дшим в ве́ре и наде́жди воскресе́ния, отце́м, бра́тиям и сестра́м на́шим, и сотвори́ и́м ве́чную па́мять. (Поклон) (Повторяется трижды)

+2

110

maxcom110 написал(а):

Братья и сестры, давайте в Родительскую субботу помянет отец и братий наших.

Спаси Бог, брате!

Не подскажете, в какой момент Богослужения Родительской субботы это лучше всего читать?

Сегодня на Литии был совершенно пустым: поклоны делал когда положено, а что молиться нужно о своих в уме или читая подобный текст - не ведал...

А ведь нужна горячая молитва, а не просто внешнее благочестие (поклоны и пр. моменты в нужное время службы)...

И вот ещё что хотел спросить... А в обычные дни на Литургии, когда на екрениях читают за упокой, да и после - на литии, можно ли читать подобную молитву, не обращая внимание, что по уставу о поклонах (скажем так) положены поклоны (в смысле их игнорировать, и полностью сосредоточиться на горячей молитве об усопших)?

-------------------------

P.S. Я бы к этому поминанию о упокоении добавил бы имена непрославленных ещё подвижников и родителей их и непрославленных родителей святых. Кто-то из старцев говорил, что нужно записывать в помянники и поминать таковых, и тогда оттуда нам тоже будет помощь.

Отредактировано Россiянинъ (2022-11-05 14:14:15)

+1

111

Россiянинъ написал(а):

Не подскажете, в какой момент Богослужения Родительской субботы это лучше всего читать?

это текст из помянника, который обыкновенно
читают келейно ( то есть у себя дома )
после утренних или вечерних молитв.

https://azbyka.ru/molitvoslov/pomyannik … pshix.html

вот только там слова за власти…  «вла́сти и во́инство ея́…»
заменил бы на прошение о даровании богоугодной
царской власти, по совету блаж.Пелагеи Рязанской.

на богослужении в храме лучше внимательно
следить за службой и если и молиться, то разве что
краткой молитвой Иисусовой или иной подобной,
как советуют святые отцы ( свят.Игнатий Брянчанинов
и свят.Феофан Затворник ), которая способствует
собранности ума и не препятствует вниманию

+2

112

togiya написал(а):

на богослужении в храме лучше внимательно
следить за службой и если и молиться, то разве что
краткой молитвой Иисусовой или иной подобной,
как советуют святые отцы ( свят.Игнатий Брянчанинов
и свят.Феофан Затворник ), которая способствует
собранности ума и не препятствует вниманию

Батюшка сегодня с амвона призвал всех во время перечисления имён за упокой поминать и своих - тех, например, кого подавали в записках о упокоении. Т.е. не просто подавать записки, но и самим ещё сугубо молиться (не вслух, конечно же).

Например, в помяннике может быть имён намного больше, чем подавал в записках.

+2

113

Го‌споди, Всемогу‌щий Бо‌же, Царь всех ца‌рствующих и Госпо‌дь всех госпо‌дствующих, сказа‌вший, что и во‌лос с головы‌ не упаде‌т у нас без во‌ли Твое‌й, прекраща‌ющий бра‌ни до кра‌я земли‌, сокруша‌ющий лук, преломля‌ющий копье‌, сожига‌ющий огне‌м колесни‌цы! Будь по‌мощию на‌шею, защи‌тою и кре‌постию, ка‌менною горо‌ю и огра‌дою от враго‌в. Не оста‌вь насле‌дия Твоего‌, называ‌ющегося святы‌м и‌менем Христо‌вым. Да возвели‌чится сла‌ва Твоя‌ в вы‌шних и во всем ми‌ре, да бу‌дет на земле‌ мир и благоволе‌ние. Не попусти‌ разоря‌ть и опустоша‌ть це‌ркви и учи‌лища, зе‌мли и наро‌ды, где обита‌ет сла‌ва Твоя‌. Да‌руй всем христиа‌нским властя‌м и по‌дданным постоя‌нный мир и согла‌сие. Вооружи‌ нас могу‌ществом Твои‌м, потому‌ что Тобо‌ю мо‌жем мы сокруши‌ть по‌лчища. Облеки‌ нас си‌лою Твое‌ю и соде‌лай, чтоб укрепи‌лись мы Тобо‌ю и могу‌ществом си‌лы Твое‌й. Ами‌нь.

0

114

maxcom110 написал(а):

да бу‌дет на земле‌ мир

не будет мира, не будет порядка, не будет ничего хорошего
покуда вера православная в пренебрежении
а закон Божий попирается…

слишком мало покаяния в народе…

Почему же отступил народ этот в Иерусалиме отступничеством упорным?
Ухватились за ложь, и не захотели обратиться.

Я наблюдал и слушал: никто не гово­рит доброго,
никто не раскаивается во грехе своем, говоря: ,,что я сделал?“
Все обратились на путь свой, как конь, стремительно идущий в сражение.

Коршун под небом познал время свое;
горлица и ласточка и аист соблюли время прихода своего,
а народ Мой не познал суда Господня

потому что от самого малого до самого большого все они служат корыстолюбию;
от пророка до священника все творят ложь ( беззаконие).
И врачевали пагубу дочери народа Моего в поношение,
говоря: мир, мир, когда мира не было.

Устыдились они, что творили мерзости?
нет, они стыдом не устыдились и краснеть не знали.
устыдились ли они в престу­плениях своих и поняли ль мерзости, какие они сделали?
Нет, но впали в такое помрачение,
что ни из-за стыда не хотели исправить своих пороков,
ни из-за надежды прощения сознать свои преступления.

За то падут они между падшими;
во время по­сещения своего будут повержены,
говорит Господь.

Ибо согрешили мы Господу, ждали мира, а добра не было,
времени ис­целения, а вот ужасы.

Иеремия, глава 8

не отменятся бедствия, не отложится наказание…
разве что смягчит Господь отчасти последствия
ради тех немногих, кто веру сохранил
и в злых делах не участвовал

не хочу молиться ни о мире, ни о благополучии
пока всё это творится, пусть лучше придет
голод, нужда и бедствия, чтобы хоть так
побудить хоть кого-нибудь к покаянию
чтобы хоть поневоле смирились люди
и вспомнили о Боге и законе Его.

лучше молиться о том, чтобы вразумился народ и покаялся в грехах своих
и о даровании власти богоугодной.

0

115

Господи Боже сил, Боже спасения нашего, призри в милости на смиренныя рабы Твоя, услыши и помилуй нас: се бо брани хотящия ополчишася на Святую Русь, чающе разделити и погубити единый народ ея.
Возстани, Боже, в помощь людем Твоим и подаждь нам силою Твоею победу.
Верным чадам Твоим, о единстве Русския Церкви ревнующим, поспешествуй, в духе братолюбия укрепи их и от бед избави. Запрети раздирающим во омрачении умов и ожесточении сердец ризу Твою яже есть Церковь Живаго Бога, и замыслы их ниспровергни.
Благодатию Твоею власти предержащия ко всякому благу настави и мудростию обогати!
Воины и вся защитники Отечества нашего в заповедех Твоих утверди, крепость духа им низпосли, от смерти, ран и пленения сохрани!
Лишенныя крова и в изгнании сущия в домы введи, алчущия напитай, недугующия и страждущия укрепи и исцели, в смятении и печали сущим надежду благую и утешение подаждь!
Всем же во дни сия убиенным и от ран и болезней скончавшимся прощение грехов даруй и блаженное упокоение сотвори!
Исполни нас яже в Тя веры, надежды и любве, возстави паки во всех странах Святой Руси мир и единомыслие, друг ко другу любовь обнови в людях Твоих, яко да единеми усты и единем сердцем исповемыся Тебе, Единому Богу в Троице славимому.
Ты бо еси заступление, и победа, и спасение уповающим на Тя и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
Аминь.

0

116

Как молиться за людей.

Во имя Отца и Сына и Святого Духа. Аминь!
(Читать одну главу Евангелие. За человека.)
Прочитал одну главу и скажи:

Господи! Словами Святого Евангелие только что прочитанного, как огнем сожги грехи наши.
Как светом, просвети души наши.
Как хлебом, напитай нашу жизнь.
Защити, помилуй, сохрани нас словами Святого Евангелие.
Аминь!

https://youtube.com/shorts/QSVGSBL9HCU?feature=share

+1

117

☦️ 🕊️ ЭТИ МОЛИТВЫ ЗНАЕТ (ДОЛЖЕН ЗНАТЬ) КАЖДЫЙ ПРАВОСЛАВНЫЙ ХРИСТИАНИН.

Молитва Святому Духу
Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Молитва ко Пресвятой Троице
Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Молитва Господня
Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

Символ веры
Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна. И воскресшаго в третий день по Писанием. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца. И в Духа Святаго, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедую едино крещение во оставление грехов. Чаю воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь.

Богородице Дево
Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословена Ты в женах и благословен Плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

Достойно есть
Достойно есть яко воистинну блажити Тя, Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.

Воскресная песнь по чтении Евангелия
Воскресение Христово видевше, поклонимся Святому Господу Иисусу, единому безгрешному. Кресту Твоему покланяемся, Христе, и святое Воскресение Твое поем и славим: Ты бо еси Бог наш, разве Тебе иного не знаем, имя Твое именуем. Приидите, вси вернии, поклонимся Святому Христову Воскресению: се бо прииде Крестом радость всему миру. Всегда благословяще Господа, поем Воскресение Его: распятие бо претерпев, смертию смерть разруши.

Песнь Пресвятой Богородицы
Величит душа Моя Господа, и возрадовася дух Мой о Бозе Спасе Моем.

Припев: Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу, Тя величаем.

Яко призре на смирение рабы Своея, се бо отныне ублажат Мя вси роди.

Припев.

Яко сотвори Мне величие Сильный, и свято имя Его, и милость Его в роды родов боящимся Его.

Припев.

Сотвори державу мышцею Своею, расточи гордыя мыслию сердца их.

Припев.

Низложи сильныя со престол, и вознесе смиренныя; алчущия исполни благ, и богатящияся отпусти тщи.

Припев.

Восприят Израиля отрока Своего, помянути милости, якоже глагола ко отцем нашим, Аврааму и семени его даже до века.

Припев.

Молитва праведного Симеона Богоприимца
Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему с миром; яко видеста очи мои спасение Твое, еже еси уготовал пред лицем всех людей, свет во откровение языков, и славу людей Твоих Израиля.

0

118

Когда человек молится «Господи Иисусе Христе, помилуй мя», его Господь ведет – и подсказывает согласно Своему Промыслу. Этот Промысл непостижим человеческим разумом, — но он присутствует. Кто имеет какое усердие к Богу, какую любовь, — тот такую, по своему прошению к Всевышнему, и получает молитву.

Старец Иона Одесский

+1

119

90 псалом.

"Этот псалом был написан пророком Давидом, как считают исследователи, по случаю избавления от трехдневной моровой язвы."

https://pravoslavie.ru/103815.html?mscl … 03e44af418

"Трехдневная моровая язва была послана Богом в наказание Давиду за сделанную им из тщеславия перепись народа (3Цар 24)."

https://bible.by/lexicon/nikifor/word/4482/

"Моровая язва" как наказание от Бога за "перепись народа" Божьего?
Сейчас похожая ситуация баранофикусная.
Только переписывает народ не Царь Давид, а антихрист в свое антицарство.
Все язвы от начертания еще впереди.

Отредактировано +++ (2024-02-16 10:45:06)

0

120

+++ написал(а):

язвы от начертания еще впереди.

Старец Иоанникий давно уже говорил про "моровую язву"...

...

– Человечество себе уготовит гибель, само себе. Будут бедствия по местам – это только... Что мы видим сейчас – это только начало, да еще и началом нельзя назвать. С каждым днем будет все больше, и больше, и больше... По местам... Завершит это моровая язва, повальная. Сразу будут хоронить людей, а потом не в силах будут и хоронить. И города будут задыхаться в своем смраде. Вода будет уходить, наземная и подземная. С колоссальной скоростью. И не будет человека радовать эта жизнь. Будет на земле туго и уныние народов... Народов! Не народа Русского, а народов всех. И драгоценности вот эти повыбрасываются, и под печати, и под замки эти, в сейфы, поставят воду и хлеб.

Покуда приносится жертва, покуда служится Литургия, покуда Земля будет прозябать.

Когда слуга «проклятого» явится и войдет в доверие народов... Это будет проходить полтора года, а через полтора года закроют Православные храмы. Вот тогда и заключится небо, так, как оно заключилось при Илии. <…>

...

– Батюшка! Можно еще вот Вас спросить?.. Как вы думаете, руководство нашей страны то, оно все-таки желает, чтобы народу стало лучше или все-таки не будет этого?..
– По нам правитель. Какие мы, такой и правитель.

...

– Неужели не будет этому конца и края?

– Будет! Когда Господь повернет время.
Когда до горя, тогда все до Бога.
Потому в тесноте, уже жесткой уздой, придем мы в Церковь, к Богу. Будут молиться те, кто и не думал молиться. И не пойдут, а побегут! Еще не пришло время, немного…
Но десятый год не за горами».

-«Печать антихриста ставить будут. Обман был только Еве. Сам будешь выбирать: хлеб или спасение.

- Истина уже сокрыта. Двое будут за столом и не договорятся. Будет одна ложь.

- Готовьтесь к страданиям. Не бойтесь, Господь укрепит.

- Великое бедствие будет на земле. Будет так трясти, что в пропасти будут уходить большие города и селения. Вода изчезнет. Смотрите за собой. Не отягчайтесь объедением и пьянством. Каждую минуту молитесь.

- Будет страшная война. Половина придет в Царство Небесное, у кого на устах «Господи помилуй». От ужаса не вспомнят молитв. А половина в ад, кто с матами. Кричи во всех критических ситуациях «Господи помилуй». «В чем застану, в том и судить буду».

- Возьмите себя в руки. Сейчас еще есть время. Через силу молитесь, поститесь, причащайтесь. Дальше с каждым днем, будет тяжелее. Не устоите без причастия, поста и молитвы. Читайте Слово Божье, изучайте его. Укрепляйтесь Господом, силой Его. В дни страшные и злые все преодолеете и устоите.

и когда начиналось в 2020... он еще раз напомнил эти слова...

...
что происходит сейчас - это только начало.
С каждым днем будет только хуже.
А завершит все моровая язва.
...

0


Вы здесь » Близ при дверях, у последних времен. » Жизнь Церкви » МОЛИТВЫ. Редкие и на все случаи.